Aktualności

 • books-document-education-357514.jpg
  Czytaj więcej
  17 lipca 2019

  PPK – procedury i dokumenty

  Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” - outsourcing kadr czy płac nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności dotyczącej Pracowniczych Planów Kapitałowych. Biura rachunkowe powinny tę sprawę uregulować w umowie, ponieważ prowadzenie systemu długoterminowego oszczędzania będzie dla nich dodatkową usługą.

  Eksperci przekonują, że jednym z kluczowych zadań pracodawców jest techniczne przeszkolenie pracowników w zakresie tego, jak prowadzić PPK, gdzie mogą pojawić się pułapki i jak ich uniknąć. Kolejnym obowiązkiem jest staranne przygotowanie procedury compliance. Dla największych firm jest to ostatni moment, aby zastanowić się, jak PPK będzie funkcjonować w przedsiębiorstwie, kto za co odpowiada oraz gdzie należy przekazać dokumenty związane z programem.

  Szczegóły: ​ Pracownicze plany kapitałowe - za co odpowie księgowy

  Źródło: Rzeczpospolita

 • 47410998_s.jpg
  Czytaj więcej
  12 lipca 2019

  KNF nadzoruje instytucje finansowe

  Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zabrania oferowania i udzielania pracodawcom jakichkolwiek korzyści w związku z wyborem instytucji finansowej oferującej PPK. 11 lipca reprezentanci KNF i PFR spotkali się z przedstawicielami TFI, PTE i zakładów ubezpieczeń w tej sprawie – podaje serwis obserwatorfinansowy.pl.

  Według przepisów wybór instytucji finansowej powinien odbyć się w porozumieniu z reprezentacją pracowników, a jednym z kryteriów przed podjęciem decyzji ma być najlepszy interes uczestników.

  Szczegóły: KNF: Udzielanie korzyści z wyboru podm. oferuj. PPK zabronione

  Źródło: Obserwator finansowy / PAP

 • 40731474_s.jpg
  Czytaj więcej
  11 lipca 2019

  Wypłata oszczędności z PPK – kiedy i ile?

  Kapitał zgromadzony w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych ma charakter prywatny. Oznacza to, że można go wypłacić w dowolnym momencie. Najbardziej opłacalne jest jednak skorzystanie z oszczędności po 60 roku życia. Obecni 30-latkowie, którzy zarabiają 4 tys. zł brutto i w ramach PPK będą odprowadzali jedynie wpłaty podstawowe, mogą zgromadzić kapitał wielkości 114 075 tys. brutto.

  Redakcja portalu „gazetaprawna.pl” zwraca uwagę, że wypłata oszczędności przed 60-tką wiąże się z potrąceniami. Nie dostaniemy dopłat od państwa, a 30 proc. z wpłat pracodawcy trafi na rachunek w ZUS. Ustawa przewiduje dwie wyjątkowe sytuacje zwolnione z potrąceń – na sfinansowanie kredytu na zakup mieszkania lub domu oraz w przypadku poważnej choroby.

  Szczegóły: ​W PPK gromadzone środki są prywatne. Sprawdź kiedy i jak można je wybrać

  Źródło: gazetaprawna.pl

 • money-2724248_1920.jpg
  Czytaj więcej
  10 lipca 2019

  Po co oszczędzać w PPK?

  Celem pracowniczych planów kapitałowych jest budowanie bezpieczeństwa finansowego Polaków. To bardzo ważne w kontekście prognozowanych bardzo niskich emerytur.

  Redakcja portalu interia.pl radzi, aby każdy, kto rozważa rezygnację z programu, sprawdził najpierw, ile pieniędzy jest w stanie odłożyć w ramach PPK. Uczestnik oprócz comiesięcznych wpłat potrącanych z pensji, pracownik otrzyma bowiem dodatkowe pieniądze z budżetu pracodawcy. Każdy może liczyć również na opłatę powitalną oraz coroczną opłatę za uczestnictwo wypłacane z Funduszu Pracy. PPK umożliwia zebranie większego kapitału niż podczas samodzielnego odkładania na przyszłość.

  Szczegóły: ​Zanim zdecydujesz, policz ile uzbierasz w PPK

  Źródło: biznes.interia.pl

 • headway-5QgIuuBxKwM-unsplash.jpg
  Czytaj więcej
  9 lipca 2019

  Najważniejszy interes uczestnika

  Serwis infor.pl przypomina, jak instytucje finansowe będą zarządzały środkami odkładanymi w ramach PPK. Wpłaty będą trafiały na indywidualne konta uczestników. Każda instytucja, która została dopuszczona do ewidencji PPK, musiała spełniać szereg wymagań związanych z dotychczasowym doświadczeniem oraz działalnością biznesową.

  Ustawa o PPK jasno definiuje politykę inwestycyjną, jaką powinny kierować się podmioty zarządzające. Chodzi o tzw. fundusze zdefiniowanej daty, które umożliwiają dopasowanie poziomu ryzyka inwestycyjnego do wieku uczestnika. Wraz ze zbliżaniem się do 60 roku życia środki będą lokowane w coraz bardziej bezpiecznych aktywach. Taka strategia będzie stosowana automatycznie. Jednak każdy pracownik ma możliwość zmiany funduszu, w którym są inwestowane jego oszczędności.

  Szczegóły: Jak są inwestowane wpłaty na PPK

  Źródło: infor.pl

 • wellington-1116880_1920.jpg
  Czytaj więcej
  8 lipca 2019

  PPK to sprawdzone rozwiązanie

  Pracownicze Plany Kapitałowe to program wzorowany na rozwiązaniach, które od kilku lat z powodzeniem prowadzone są za granicą. Portal „Interia” przypomina, że jednym z państw, w których funkcjonuje podobny system, jest Nowa Zelandia.

  Program KiwiSaver działa od 2007 r. Automatycznie zapisywani są do niego pracownicy pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Mogą oni jednak zrezygnować z automatycznego zapisu w ciągu ośmiu tygodni. Tym, co odróżnia PPK od nowozelandzkiego systemu, jest możliwość przystąpienia do niego osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób niepracujących, które spełniają założone w ustawie kryterium wieku.

  Szczegóły: W Nowej Zelandii do programu emerytalnego mogą przystąpić także osoby niepracujące

  Źródło: Interia.pl/PAP

 • advice-colleagues-communication-1161465.jpg
  Czytaj więcej
  5 lipca 2019

  PPK to szereg wyzwań

  Od lipca wystartowały PPK. Obowiązek utworzenia programu dotyczy na ten moment 4,1 tys. firm, które zatrudniają ok. 3,3 mln osób. Jednym z największym wyzwań jest przekonanie tych pracowników do pozostania w programie i pokazanie im korzyści finansowych, na jakie mogą liczyć.

  Jak podkreślił Bartosz Marczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, kolejnym krokiem jest wsparcie sektora MŚP w przygotowaniu się do PPK. - Im mniejsze firmy, tym napięcia związane z wejściem do PPK będą większe – zaznaczył wiceszef PFR. - Oczywiście będzie za nami premiera wdrożenia w dużych firmach, ale trzeba pamiętać, że one mają swoje służby kadrowe i oprzyrządowania - dodał.

  Szczegóły: To będą największe wyzwania związane z wdrożeniem PPK

  Źródło: pulshr.pl

 • calculator-385506_1920.jpg
  Czytaj więcej
  4 lipca 2019

  Bonusy, na jakie może liczyć uczestnik PPK

  Pracownicze Plany Kapitałowe mają wspierać Polaków w budowaniu oszczędności. Autorzy rozwiązania zaplanowali szereg korzyści, które mają zachęcić jak najwięcej osób do pozostania w programie.

  Na portalu rp.pl dr Sebastian Jakubowski wymienia: wpłaty od pracodawcy i z budżetu państwa, czy zwolnienie wpłat pracownika z obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy wspomnieć również o zwolnieniu uczestników z podatku dochodowego od zysków kapitałowych.

  Szczegóły: PPK uratują część naszych pieniędzy przed fiskusem

  Źródło: Serwis Emerytalny

Jakość gwarantują